Vücut Kitle Endeksi

Vücut Kitle Endeksi nedir?

Vücut kitle endeksi yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametredir. Aşağıda görülen Vücut Kitle Endeksi (VKE veya VKİ) tablosunda kilogram cinsinden kilonuz ve metre cinsinden boyunuzun kesiştiği noktanın içinde bulunduğu alan kilonuzun ideal olup olmadını öğrenebilirsiniz.Vücut Kitle Endeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığınızın, boyunuzun uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilir. Sonuç olarak elde edilen değer yani beden kitle endeksi aşağıdaki aralıklarda değerlendirilir.

0 - 18 : Zayıf
Sağlıklı bir şekilde diyetisyen kontrolünde kilo almanız önerilir.

18 - 25 : Normal
Yeterli ve dengeli beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak bu ağırlığınızı korumaya özen gösteriniz.

25 - 30 : Fazla Kilolu
Fazla kilolu olma durumu gerekli önlemler alınmadığı takdirde pek çok hastalık için risk faktörü olan obeziteye yol açar.

30 - 45 : Obez
Bir sağlık kuruluşuna başvurarak diyetisyen kontrolünde zayıflayarak normal ağırlığa inmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

Tüm Yorumlar

Sena Ü. (Öğrenci):

Birkaç aydır sağlıklı beslenme konusunda bana çok yardımı dokunan Dyt. Fatma hanıma sonsuz teşekkürler. Sağlıksız beslenme alışkanlığımdan kısa bir sürede kurtuldum. Yıllardır veremediğim kiloları vermeme, hayal ettiğim vücuda kavuşmama çok katkıda bulundu. Gülen yüzü ve öz güvene olan teşvikiyle ona minnettarım. Aç kalmadan hatta fazla doyarak fazla kilolarımdan kurtuldum. Aslında yemem gereken şeyleri yiyorum. Vedalaştığım kilolar için memnunum.

Teşekkürler Fatma Yıldız Hacışabanoğlu.

Mine P. (Ev Hanımı):

Öncelikle teşekkürler Fatma hanım. Sizinle tanıştıktan sonra, almış olduğum doğum kilolarımı sizinle birlikte verdim. Yaklaşık 4 aydır sizin sayenizde ideal kiloma hızlı bir şekilde ilerliyorum. Eğer şu anda 13 kilo vermişsem sizin sayenizdedir. İdeal kiloma kavuşana kadar birlikte bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz.

Şule M. (Matematik Öğr.) :

Fatma hanımla tanışınca diyet yapmanın hiç de sanıldığı kadar zor olmadığını göreceksiniz. O sizi illa spor yapacaksin ya da su kadar kalorilik diyet yapacaksın diye sıkan diyetisyenlerden kesinlikle değil. Kişiye özel diyet listeleri hazırlıyor ve listeler gerçekten işe yarıyor :))) Ayrıca haftada bir kez Fatma hanımla görüştüğünüz için haftalık takibin kesinlikle çok faydası oluyor. Fatma hanıma güler yüzü ve desteği için çok teşekkürler:))

Emel Ö. (Doktor) :

Merhaba Fatma hanım, ben size çok teşekkür ediyorum. Doğum sonrası, yardımlarınız sayesinde eski kiloma döndüm. Yaklaşık 70 kg iken önerileriniz sayesinde suan 59 kg oldum. Aç kalmadan nasıl zayıflanacağını sizden öğrendim. Çalışmalarınızın devamını dilerim. Giresun'da sizin gibi bir diyetisyen olduğu için çok şanslıyız.

Esra Ç.(Ev Hanımı): :

32 yaşında 3 çocuk annesi bir bayan olarak nasıl bir metabolizmam olduğunu, ne şekilde dengeli ve sağlıklı beslenmem gerektiğini sizden öğrendim. Doğum sonrası 15 kg üzerimde kalmasından rahatsız oldugumdan sizinle tanıştım. İyikide tanıştım 😊 Çünkü öncelikle zayıflatmaktan öte dengeli beslenme alışkanlığı kazandırdınız, ve tüketimini minimum yaptığım yoğurt su vs gibi alışkanlıklarım oldu sayenizde 😉 ve kısa bir sürede 10 kg vererek hedeflerimize ulaşmaya başladık. Benim takipcilerinize burdan vereceğim mesaj beyin olarak hazır olduğunuz zaman Fatma hanıma danışmanız, gerisini Fatma Hanım hallediyor. Yapmış olduğunuz herşey ve göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Kalıcı bir dostluk ve arkadaşlıkla sevgilerimi iletiyorum...

Emine K.(Güvenlik Görevlisi) :

Sevgili diyetisyenim, Fatma hanımcım. Beraber geçirdiğimiz 6 ay içinde sayenizde kocaman bir 10 kiloyu verdim. :) :) Kolay olmadı tabiki , Amacımız sağlıklı kilo vermekti. Hiç yapamam dediklerimi yaptım. Ben bile kendime şaşırdım bazen. Ama kilo verdikçe kendime olan güvenim arttı ve sizin güleryüzünüz ve katı olmayan kurallarınız sayesinde yeri geldi tatlı bile yedik. Artık çoğu gitti azı kaldı... :) :)

Nice sağlıklı günler görmek dileğiyle

Seda S.(Memur):

Uzun zamandır uğraşıp veremediğim 15 kiloyu Fatma hanımın sayesinde hiç zorlanmadan verdim. Sürekli kısıtlayan diyet listeleri dışında kişiye özel diyet listeleriyle sıkmadan bunaltmadan hem kilo verdiriyor hemde sağlığınıza kavuşturuyor. Güler yüzünüz ve pozitif enerjiniz için çok teşekkürler Fatma Hanım.

Selma S.(Öğretmen):

Aç kalmadan da kilo verilebileceğini bana ispatlayan, sağlıklı Kilo vermenin püf noktalarını benimle payşalan çok sevgili diyetisyenim Fatma Yıldız HACIŞABANOĞLU' na profesyonelce yaklaşımı ve güler yüzü için sonsuz teşekkürler ...

Merve Ö.(Ev Hanımı) :

Fatma hanım güler yüzüyle enerjisiyle işinde bir numara👍doğum kilolarımdan 2.5 senenin sonunda onun sayesinde 2 ayda aç kalmadan zorluk çekmeden yavaş yavaş istediğim kiloya geliyorum emeğine sağlık diyorum ve başarılarının devamını diliyorum...

Ayse D.(İstatistik Uzmanı):

Danışanlarını önemseyip önce onlari dinleyen, dikkate alan, motive eden, daima destekleyen ve en önemlisi danışanlarına değer veren bir doktordur. 😊😊

Gizem M.(Ofis Çalışanı):

Fatma hanım sizinle tanıştıktan sonra doyarakta kilo vermeyi öğrendim ve o tatlı krizlerinden kurtuldum bence bu yemek, tatlı krizleri bir alışkanlık değil hastalıktır sizinle birlikte bunları aşmayı başardım ilgi ve alakanız için teşekkürler 😊

Daha Fazla Bilgi ve Randevu Talepleriniz İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz.