Vücut Kitle Endeksi

Vücut Kitle Endeksi nedir?

Vücut kitle endeksi yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametredir. Aşağıda görülen Vücut Kitle Endeksi (VKE veya VKİ) tablosunda kilogram cinsinden kilonuz ve metre cinsinden boyunuzun kesiştiği noktanın içinde bulunduğu alan kilonuzun ideal olup olmadını öğrenebilirsiniz.Vücut Kitle Endeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığınızın, boyunuzun uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilir. Sonuç olarak elde edilen değer yani beden kitle endeksi aşağıdaki aralıklarda değerlendirilir.

0 - 18 : Zayıf
Sağlıklı bir şekilde diyetisyen kontrolünde kilo almanız önerilir.

18 - 25 : Normal
Yeterli ve dengeli beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak bu ağırlığınızı korumaya özen gösteriniz.

25 - 30 : Fazla Kilolu
Fazla kilolu olma durumu gerekli önlemler alınmadığı takdirde pek çok hastalık için risk faktörü olan obeziteye yol açar.

30 - 45 : Obez
Bir sağlık kuruluşuna başvurarak diyetisyen kontrolünde zayıflayarak normal ağırlığa inmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

8 Adımda Metabolizmanızı Canlandırın !1. Kahvaltı yapın;

Uyandıktan sonra 1 saat içinde protein ve karbonhidrat içeren bir kahvaltı, hem metabolizma hızınızı arttırır hem de gün içinde oluşabilecek açlık krizlerinizi kontrol altına alır.

2. Su için;

Günlük yaklaşık 2-2.5 lt su içerseniz barsaklarınız daha düzenli çalışır, metabolizma hızınız artar, daha çok yağ yakarsınız, daha uzun süre tok kalırsınız, cildiniz pürüzsüzleşir, daha dinç olursunuz.

Eğer siz de su içemiyorum diyenlerdenseniz işte size metabolizmanızı coşturacak bir tarif ;

1 lt oda sıcaklığında su
1 dilim limon
1 adet çubuk tarçın
1 dal taze nane
1 çay kaşığı zencefil
1 dilim kabuklu elma

3. Tam Tahıllı ürünler kullanın;

Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar ve kepek gibi rafine edilmemiş tahılları tercih edebilirsiniz.Kansızlık sorununuz varsa kepekli ürünler kullanmayınız.

4. Kafeinli içecekleri azaltın;

Çay kahve gibi kafeinli içecekler yerine günlük 2 fincan beyaz çay veya yeşil çay tüketimi metabolizmanızı hızlandıracaktır.

5. Düzenli uyuyun;

Yapılan araştırmalara göre günlük uyku süresi 7 - 8 saat arasında olmalıdır. 7 saatten az uyuyan kişilerde bazı hormonların yapımında sıkıntılar oluşur, 8 saatten fazla uyunması durumunda da metabolizma hızı yavaşlar. Buna bağlı olarak kilo artışı gözlenir.

6. Egzersiz yapın;

Unutmayın gün içinde yaptığınız egzersiz sadece egzersiz esnasında değil 24 saat boyunca metabolizmanızı canlı tutar.

7. Günlük kalori ihtiyacınızı doğru hesaplayın;

 Düşük kalorili diyetlerle kısa zamanda kilo ile ilgili probleminizi aşmak isterken, kalıcı olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kısa zamanda zayıflatmayı vadeden diyetler metabolizmanızı yavaşlatarak şişmanlamanıza yol açar ve ciddi psikolojik sıkıntılar yaratır.

8. 3 ana 2-3 ara öğün tüketin;

Vücut uzun süre aç kaldığında kendini kıtlıkta zanneder ve yediğiniz şeyleri -düşük kalorili ve az miktarda olsalar bile- yağ olarak depolar, metabolizmanız yavaşlar. Ara öğünleri atlamayın metabolizmanızı canlı tutun.

Daha Fazla Bilgi ve Randevu Talepleriniz İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz.