Vücut Kitle Endeksi

Vücut Kitle Endeksi nedir?

Vücut kitle endeksi yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametredir. Aşağıda görülen Vücut Kitle Endeksi (VKE veya VKİ) tablosunda kilogram cinsinden kilonuz ve metre cinsinden boyunuzun kesiştiği noktanın içinde bulunduğu alan kilonuzun ideal olup olmadını öğrenebilirsiniz.Vücut Kitle Endeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığınızın, boyunuzun uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilir. Sonuç olarak elde edilen değer yani beden kitle endeksi aşağıdaki aralıklarda değerlendirilir.

0 - 18 : Zayıf
Sağlıklı bir şekilde diyetisyen kontrolünde kilo almanız önerilir.

18 - 25 : Normal
Yeterli ve dengeli beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak bu ağırlığınızı korumaya özen gösteriniz.

25 - 30 : Fazla Kilolu
Fazla kilolu olma durumu gerekli önlemler alınmadığı takdirde pek çok hastalık için risk faktörü olan obeziteye yol açar.

30 - 45 : Obez
Bir sağlık kuruluşuna başvurarak diyetisyen kontrolünde zayıflayarak normal ağırlığa inmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı Giresun

Giresun'da Diyet Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

Bireysel beslenme danışmanlığı hizmetimiz ile hayatınızın her evresinde, değişen sağlık durumunuz ve ihtiyaçlarınıza özel mönüler tasarlayarak sevdiğiniz yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz hedeflenmektedir. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Fatma Yıldız Hacışabanoğlu beslenme konusundaki en son yenilikleri takip ederek, bu doğrultuda hastalarını en doğru şekilde bilinçlendirmektedir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi koruyucu ve tedavi edici sağlık eğitimi olarak görüp konu ile ilgili tüm bilgileri hastalara özel olarak vermektedir.

Yeterli, Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Hastalıkta ve sağlıkta diyetisyen, hekim ve hasta iş birliği ile tüm bilgiler pratik olarak yaşamımızın her anında hemen hemen her durumda sağlıklı dengeli beslenme ilkeleri ile yaşam tarzı şeklinde şekillenmektedir. Sağlıklı seçimlerden oluşan uygun yaşam şekli, yiyecek ve aktivite düzeyindeki küçük değişiklikler, tat yelpazesindeki oyunlar, öğünlerin önemi ve miktarı verilen eğitimle sağlanmaktadır.

Çocuk ve gençlerin sahip olduğu yanlış beslenme alışkanlıkları, önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Çocukluk dönemindeki bu hatalı beslenme uygulamaları; yüksek tansiyon, kalp ve obezite (aşırı şişmanlık) gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturuyor.

Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı, öğün atlanılmamalıdır. Süt içme alışkanlığı mutlaka edinilmelidir. Kemik sağlığı için, kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yoğurt tüketimine özen gösterilmelidir. Bol miktarda sebze-meyve ile günde en az 8-10 bardak sıvı tüketilmelidir. Şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketiminin, bir çok hastalığı beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.

Bilinenin aksine diyet aç kalarak yapılmaz, çok kısa zamanda çok kilo vermek sağlık açısından tehlikeli olabilir. Önemli olan düzenli ve yeterli beslenerek zayıflamaktır. Lütfen kısa süreli sonuçlar almak için sağlığınızı riske atmayın. Sağlıklı beslenmek ve ideal kilonuza inmek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyenden yardım alınız.

Daha Fazla Bilgi ve Randevu Talepleriniz İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz.